Podsumowanie Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej

Aktualność
Podsumowanie Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej

Pomiędzy 13 a 17 marca w całym województwie odbył się Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej, współorganizowany przez Pomorską Izbę Adwokacką i działające w jej ramach Komisję Współpracy z Sądami i Komisję Edukacji Prawnej. W ramach Tygodnia – adresowanego przede wszystkim do szkół i seniorów – miało miejsce szereg wydarzeń – m.in. mediacje rówieśnicze, konkurs krasomówczy, dzień z historią (w ramach którego zorganizowano rekonstrukcję XVIII-wiecznego procesu czarownic, dzień otwarty w sądach).

Pomorska Izba Adwokacka w całości odpowiadała za odbywające się w ramach Tygodnia symulacje rozpraw karnych, spotkania z seniorami i debaty oxsfordzkie.

Symulację rozpraw karnych przygotował  zespół aplikantów adwokackich pod opieką adw. Janusza Masiaka. Zaprezentowano symulacje dwóch rozpraw; przedstawiono je w ciągu dwóch dni, w sumie – w trzech turach. Wysłuchało nas ok. 300 uczniów z pomorskich szkół. Scenariusz rozpraw – mimo, że zawierał określone role – przewidywał swobodę zachowań jej uczestników. Odgrywający swoje role członkowie naszej Izby byli niezwykle zaangażowani; sytuacje, które przedstawiali – dynamiczne; prezentowane przez świadków treści – nieprzewidywalne. Dość wskazać , że w ramach tego samego kazusu wyroki w obu dniach były inne! Na sali bardzo obrazowo przedstawiono napięcie pomiędzy stronami procesu, miały miejsce gorące polemiki.

Celem przedstawionych kazusów było pokazanie ról procesowych poszczególnych osób, wskazanie, że adwokat występuje nie tylko po stronie oskarżonego, ale również pokrzywdzonego. Z przedstawionych uczniom spraw jedna dotycząca pobicia, uszkodzenia mienia i kradzieży, druga była przypadkiem zniesławienia internetowego. W jednej ze spraw zeznania świadka doprowadziły nawet do cofnięcia – w części – aktu oskarżenia przez Prokuratora.

Aktorami symulacji byli aplikanci – Maria Kownacka (miała najtrudniejszą rolę, bo była we wszystkich przypadkach sędzią, która musi panować nad temperamentem stron i ich pełnomocników),  Karolina Bobrowska, Dorota Chorążewicz, Jakub Ławecki, Krzysztof Ropiński, Błażej Tachasiuk, Gregorz Talewski, Tomasz Aleksandrowicz, Piotr Truskolawski i Jarosław Łozowski. Symulacje nie miałyby miejsca, gdyby nie rola organizacyjna mec. Miłosza Habera. Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania i serdeczne gratulacje. Symulacje były bardzo dobrze odebrane przez jej słuchaczy, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się wydarzeniom.

 

Przez cały tydzień – każdego dnia – miały miejsce w różnych miejscach spotkania z trójmiejskimi seniorami. Spotkania były zorganizowane i w całości skoordynowane przez adw. Agnieszkę Kapała-Sokalską. Poza adwokatami – szkolenia przeprowadzili również (we współpracy z członkami naszej Izby) komornicy i sędziowie. Tematyka dotyczyła przedstawienia sytuacji seniorów jako dłużników, pacjentów, spadkodawców. Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Szkolenia przeprowadzili adw. Agata Wolińska-Umschaden, adw. Tomasz Psiuch i adw. Agnieszka Kapała-Sokalska.

W piątek miały ponadto miejsce dwie debaty oxfordzkie, w których zespoły licealnych klas prawniczych przedstawiały stanowisko na temat konieczności zaostrzeń regulacji w zakresie danych osobowych – w pierwszej debacie, a także – konieczność surowego karania „hejtu" internetowego. Obie debaty prowadził i w całości koordynował adw. Łukasz Niedziela .

Przez cały tydzień w kilkudziesięciu szkołach odbywały się także wizyty przedstawicieli samorządów prawniczych – w tym adwokatów – którzy prowadzili różnorakie wykłady dotyczące prawa, jego stosowania i zasad, które się z tym wiążą.

Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej, zainicjowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, do którego dołączył Sąd Okręgowy w Gdańsku i jego Prezes (udzielając wsparcia organizacyjnego), Pomorska Izba Adwokacka, Pomorskie Kuratorium Oświaty  i inne samorządy prawnicze, miał na celu propagowanie kultury prawnej wśród (przede wszystkim) młodzieży. Zadaniem Tygodnia było budowanie świadomości prawnej, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości – co jest szczególnie istotne obecnie.

Można bez cienia wątpliwości przyjąć, że cele zostały osiągnięte, z Tygodnia skorzystały setki  uczniów i seniorów, którzy z pewnością wynieśli sporo korzyści z przedstawionych zagadnień. Niezwykle istotne jest to, że Pomorska Izba Adwokacka w bardzo czynny sposób włączyła się w organizację tego przedsięwzięcia. Planowana jest już kolejna edycja Tygodnia – na ostatni tydzień listopada.

 

 

adw. Janusz Masiak

Kategoria: Pro Bono  Komisji Edukacji Prawnej