Pomorska Izba Adwokacka

Zawiadomienia o wyznaczeniu pełnomocników z urzędu.

Aktualność

Komunikat Sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej w sprawie przyjętego trybu zawiadomień o wyznaczeniu pełnomocników z urzędu.

 

W związku z umieszczoną na stronie internetowej Pomorskiej Izby Adwokackiej informacją o przyjętym trybie przekazywania pomiędzy sądami a Pomorską Izbą Adwokacką informacji o wyznaczeniu pełnomocników z urzędu Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku wskazuje, iż przyjęty tryb ma jedynie usprawnić działanie Referatu pełnomocników z urzędu i sprzyjać szybkości wymiany informacji między sądami a Pomorską Izbą Adwokacką. Przyjęty tryb zawiadomień o wyznaczeniu pełnomocników z urzędu nie narusza treści przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, nie kreuje po stronie adwokatów żadnych dodatkowych obowiązków ani nie pozwala na przesyłanie jakichkolwiek pism dotyczących sprawy za pośrednictwem e-mail.

Należy przypomnieć, iż zgodnie z art. 124 Kodeksu postępowania cywilnego - w którym mowa o wpływie wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu na tok sprawy - w razie ustanowienia adwokata na wniosek zgłoszony przed upływem terminu do wniesienia zażalenia, dla którego sporządzenia ustawa wymaga zastępstwa prawnego przez adwokata , sąd doręcza ustanowionemu adwokatowi odpis postanowienia z urzędu, a termin do wniesienia zażalenia na postanowienie biegnie od dnia jego doręczenia pełnomocnikowi. Jeżeli strona prawidłowo zażądała doręczenia postanowienia z uzasadnieniem, odpis postanowienia doręcza się pełnomocnikowi z uzasadnieniem.  W razie ustanowienia adwokata na wniosek zgłoszony przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej przez stronę, która prawidłowo zażądała doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem, sąd doręcza ustanowionemu adwokatowi orzeczenie z uzasadnieniem z urzędu, a termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie od dnia doręczenia pełnomocnikowi orzeczenia z uzasadnieniem.

            Jednocześnie Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku wskazuje, iż będzie prowadziła rozmowy z Prezesami sądów, aby przesyłana przez Sąd informacja o konieczności wyznaczenia pełnomocnika z urzędu zawierała również  informację o charakterze sprawy bądź wskazywała czynność do jakiej pełnomocnik ma być ustanowiony.

Kategoria: Komunikaty Sekretarza  ORA 

Kalendarz

<

wrzesień 2018

>
PN WT ŚR CZW PT SB ND
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kliknij datę, aby zobaczyć szczegóły