Pomorska Izba Adwokacka

Komunikat Sekretarza ORA z dnia 29.9.2020 r. w sprawie Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego Pomorskiej Izby Adwokackiej

Aktualność

Szanowne Koleżanki,

Szanowni Koledzy

W dniu 28 września 2020 r. odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady Adwokackiej na którym została zatwierdzona uchwała Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku z dnia 28 sierpnia 2020 r. podjęta w trybie obiegowym dotycząca uchylenia uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku z dnia 25 maja 2020 r. nr 8/5/2020 o zwołaniu Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego Pomorskiej Izby Adwokackiej na 10.10.2020 r. W związku z sytuacją epidemiczną na terenie kraju i wzrostem zachorowań na Covid-19 na terenie województwa pomorskiego Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku wstrzymała się z wyznaczeniem nowego terminu Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego Pomorskiej Izby Adwokackiej do czasu, kiedy racjonalnie oceniany stan zagrożenia epidemiologicznego , umożliwiać będzie przeprowadzenie takiego Zgromadzenia, bez stworzenia ryzyka dla życia i zdrowia uczestników przekraczającego społecznie akceptowany poziom.

            W dniu 22 września 2020 r. na posiedzeniu Naczelnej Rady Adwokackiej zapadła decyzja o zmianie terminu Krajowego Zjazdu Adwokatury, który pierwotnie miał się odbyć w dniach 27-29 listopada 2020 r. Nowy termin Krajowego Zjazdu Adwokatury został wyznaczony na dzień 19-21 marca 2021 w Bydgoszczy. http://www.adwokatura.pl/z-zycia-nra/kza-przesuniety-na-marzec-2021-r/

Decyzja naczelnych władz Adwokatury podyktowana jest wprowadzonym na terenie całej Polski w marcu 2020 roku stanem zagrożenia epidemicznego, a następnie stanem epidemii i wynikającym z nich ograniczeniami prawnymi co do możliwości organizowania zgromadzeń, jak również brakiem odpowiednich regulacji ustawowych i regulaminowych, które uniemożliwiły do chwili obecnej zwołanie i odbycie w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami większości zgromadzeń Izb Adwokackich.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, obradujące on-line w dniu 8 września 2020, powołało zespół, celem opracowania projektu regulaminu odbywania zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury w czasie obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego COVID 19, przy uwzględnieniu wszystkich form możliwych prawnie i technicznie oraz przedłożenie tego projektu Prezydium NRA. Pomorska Izba Adwokacka ma swoją reprezentację w pracach tego Zespołu.http://www.adwokatura.pl/z-zycia-nra/prezydium-nra-powolalo-zespol-do-opracowania-zmian-w-regulaminie-odbywania-zgromadzen-i-kza/page/3/.

Pomimo braku delegacji ustawowej dla NRA dla opracowania zmian w Regulaminie Zespół podjął działania licząc na szybką ścieżkę ustawodawczą i wprowadzenie koniecznych regulacji umożliwiających opracowanie i wdrożenie koniecznych zmian.

Niezależnie od podejmowanych działań zmierzających do wprowadzenia uregulowań odbywania Zgromadzeń Izb Adwokackich w trybie on – line lub w tzw. trybie hybrydowym Pomorska Izba Adwokacka ma nadzieję na przeprowadzenie Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego w formie tradycyjnej przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa. W tym celu zostanie wystosowany wniosek do Pomorskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku o wskazanie możliwości i zaleceń dla odbycia Zgromadzenia w tej formie  w Hali Ergo Arena w Gdańsku. Proponowane przez ORA rozwiązania  dotyczące środków ochrony osobistej uczestników zgromadzenia oraz wytyczne dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni płyty głównej i trybun  Hali Ergo Arena zakładają maksymalny dystans społeczny i bezpieczeństwo uczestników. Od stanowiska tego organu uzależnione jest podjęcie decyzji o zwołaniu Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego i odbycie tego Zgromadzenia w formie tradycyjnej, które planowane jest na styczeń 2021 r.

 

                                                                                               Sekretarz ORA w Gdańsku

                                                                                                  adw. Sylwia Grzybowska

Kategoria: Komunikaty Sekretarza  ORA 

Kalendarz

<

październik 2020

>
PN WT ŚR CZW PT SB ND
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Kliknij datę, aby zobaczyć szczegóły