Składanie wniosków o doręczenie pisemnego uzasadnienia orzeczenia z potwierdzeniem nadania przesyłki do przeciwnika procesowego

Aktualność

Szanowni Państwo

W ostatnim czasie z niepokojem obserwujemy występującą w okręgach różnych sądów w Polsce praktykę dotyczącą składania przez profesjonalnych pełnomocników wniosków o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia orzeczenia.

Mianowicie po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która miała miejsce w 2019 roku część składów orzekających sądów traktuje wniosek o sporządzenie uzasadnienia jako pismo procesowe, a co za tym idzie oczekuje spełnienia przez profesjonalnego pełnomocnika wynikającego z art. 132 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego obowiązku bezpośredniego doręczania odpisów pism procesowych wraz z załącznikami i zamieszczenia stosownego oświadczenia w treści składanego wniosku. Zdarzają się zatem przypadki gdzie składy orzekające odstępują od dotychczas utrwalonej praktyki wynikającej z orzecznictwa Sądu Najwyższego (m.in. uchwała z dnia 27 października 2005 r., III CZP 65/05, OSNC 2006, Nr 3, poz. 50; post. z dnia 28 maja 2015 r., III CZP 22/15, LEX nr 2565463).

Brak stosownego oświadczenia skutkuje przy tym – zgodnie z art. 132 § 1 zd. 3 k.p.c. - zwrotem pisma bez wzywania do usunięcia tego braku.

Aktualnie zostało skierowane do Sądu Najwyższego pytanie prawne dotyczące sygnalizowanej kwestii (sygn. sprawy - III PZP 6/20), niemniej do czasu wyjaśnienia przedmiotowej sprawy rozważenia wymaga stosowanie przepisu art. 132 § 1 k.p.c. również do pisma zawierającego wniosek o uzasadnienie orzeczenia.

 

adw. Alicja Neumann

Komisja ds. współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości

Kategoria: Komisja ds. współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości 2021