Konstytucyjny Turniej Sądowy 2021

Aktualność

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,

w dniu 18 grudnia br. w Lublinie odbyła się IX Gala im. Prof. Zbigniewa Hołdy, podczas której miało miejsce oficjalne wręczenie nagród laureatom Konstytucyjnego Turnieju Sądowego.

Konstytucyjny Turniej Sądowy organizowany przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy podzielony jest na dwa etapy (pisemny oraz ustny). W IV edycji konkursu - w ramach etapu pisemnego - uczestnicy zmierzyli się z kazusem dotyczącym konstytucyjnych praw i wolności człowieka i obywatela. Przypadek zaprezentowany w kazusie dotyczył relacji pomiędzy tajemnicą informacji pozyskanych przez profesjonalnego pełnomocnika podczas świadczenia pomocy prawnej na rzecz klienta a zasadnością pozyskania oraz wykorzystania tych informacji przez organy państwa w celu zabezpieczenia porządku publicznego i ochrony obywateli przed możliwym aktem terroru. Uczestnicy najpierw sporządzili kasację w sprawie, by następnie zmierzyć się z odpowiedzią na kasację. Celem zadania było zmierzenia się z dwoma perspektywami  dotyczącymi relacji pomiędzy ideą wolności człowieka i obywatela a rolą Państwa, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Po sporządzeniu obu pism w sprawie, otrzymaliśmy od organizatorów wiadomość o zakwalifikowaniu się do drugiego etapu (ustnego, który miał mieć charakter symulacji rozprawy, tzw. moot court).

Po długim czasie konsultacji w gronie Zarządu Stowarzyszenia, w związku z niestabilną sytuacją epidemiologiczną, ale również świadomością, że upływ czasu mógł wpłynąć na dekompozycję składu osobowego drużyn, w związku z ukończeniem studiów, czy aplikacji, Stowarzyszenie wyłoniło zwycięzców Turnieju na podstawie łącznej liczby punktów uzyskanych w etapie pisemnym za oba opracowane przez drużyny pisma (kasację i odpowiedź na nią). Okazało się, że najwyższą liczbę punktów otrzymał nasz, gdański, zespół, złożony zarówno z członków Pomorskiej Izby Adwokackiej oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Oto ostateczna klasyfikacja drużyn w lidze aplikanckiej:

I miejsce – drużyna w składzie: Kinga Ber, Róża Bilska, Mateusz Lisiecki i Bartłomiej Czarnecki  

II miejsce – drużyna w składzie: Łukasz Cegielski i Maciej Ratajczak 

III miejsce – drużyna w składzie: Bartosz Jaroni, Agnieszka Rogoza, Kornel Sadowski i Krzysztof Tomaszewicz

Tu link do artykułu na temat zwycięzców Turnieju: http://stowarzyszenieholda.pl/zakonczenie-iv-edycji-turnieju-konstytucyjnego/

Podczas tegorocznej Gali Laureatami IX Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy zostali dr hab. Adam Bodnar oraz Grupa Granica, których wysiłki w praktyce realizują cele Stowarzyszenia, do których należą działania na rzecz poszanowania zasady praworządności oraz ochrony praw człowieka i obywatela.

Serdecznie gratulujemy Laureatom!

Kategoria: Aplikanci  ORA 

Kalendarz

<

styczeń 2022

>
PN WT ŚR CZW PT SB ND
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Kliknij datę, aby zobaczyć szczegóły