Dzień Adwokata na WPiA UG 2025

Aktualność

10 kwietnia 2025 roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego wypełnił się zielonym kolorem Adwokatury, rozmowami o prawie i energią młodych uczestników. Wszystko za sprawą corocznego Dnia Adwokata, organizowanego przez Komisję Edukacji Prawnej Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 500 uczniów i studentów, którzy uczestniczyli w wykładach i warsztatach prowadzonych przez adwokatki i adwokatów.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się od panelu dyskusyjnego pt. „Świadomość prawna jako fundament edukacji obywatelskiej”. W rozmowie wzięli udział: dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba – Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UG, dr Olga Śniadach (WPiA UG), adw. Andrzej Zwara – członek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Bartosz Golejewski – Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku oraz adw. Sylwia Grzybowska – Wicedziekan ORA w Gdańsku.

Dyskusja była poświęcona roli edukacji prawnej jako narzędzia budowania społeczeństwa obywatelskiego. Bo edukacja prawna to nie tylko znajomość przepisów – to rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, świadomości swoich praw i odpowiedzialności za wspólnotę. To także gotowość do reagowania na naruszenia prawa i szacunek dla odmiennych poglądów. Adwokatura od lat wspiera te wartości, wierząc, że tylko świadome społeczeństwo jest w stanie bronić demokracji i praworządności.

Szczególnym momentem wydarzenia były podziękowania skierowane do Adwokatek i Adwokatów, którzy przez cały rok – jako Edukatorzy – dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą. To właśnie dzięki ich pracy edukacja prawna nabiera praktycznego wymiaru i dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Z całego serca jeszcze raz dziękuję za Wasze zaangażowanie, pasję i nieustanną gotowość do działania. Wasza codzienna praca przyczynia się do kształtowania postaw obywatelskich i etycznych, budując społeczeństwo świadome swoich praw i obowiązków.

Drugi panel poświęcony był w całości przybliżeniu młodzieży istoty zawodu adwokata – jego misji, codziennych wyzwań i odpowiedzialności. W szczerych i pełnych pasji rozmowach staraliśmy się obalić najczęstsze „adwokackie mity”, pokazać realia pracy w togach oraz porozmawiać o etyce i wartościach, które stanowią fundament naszego zawodu. W tej części wydarzenia wystąpili: adw. Robert Czarnota, adw. Ewa Czerlonek, adw. dr Maciej Fingas, adw. Aleksandra Kowalska, adw. Monika Pawelczyk, apl. adw. Patrycja Paździsz, apl. adw. Marek Ramczykowski, apl. adw. Patryk Regliński oraz adw. Dagmara Szydzińska-Leszczewicz. To była znakomita okazja do inspirujących spotkań, otwartej wymiany myśli oraz dialogu i refleksji nad rolą adwokata we współczesnym świecie.

W ramach trzeciego panelu zabraliśmy młodzież na salę sądową – dosłownie i w przenośni. Ta wyjątkową część programu obejmowała symulację rozprawy karnej w sprawie o stalking. W role uczestników procesu – obrońców, pełnomocników, oskarżycieli i świadków – wcielili się adwokaci oraz studenci z ELSA Gdańsk.

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda przebieg rozprawy sądowej, poznać dynamikę pracy w sądzie oraz przekonać się, że prawo nie jest tylko teorią – to żywe narzędzie służące ochronie jednostki i porządkowi społecznemu. Symulacja była także niepowtarzalną okazją do przyjrzenia się z bliska, jak wygląda praca adwokata występującego jako profesjonalny pełnomocnik procesowy.

Dlaczego wybraliśmy temat stalkingu? Bo to zjawisko, które nadal bywa bagatelizowane, a tymczasem oznacza poważne naruszenie granic osobistych – z realnymi konsekwencjami prawnymi i emocjonalnymi. Uważamy, że o tym trzeba mówić otwarcie: edukować, jak się chronić, i pokazywać, jak nie krzywdzić innych.

W symulacji udział wzięli: Ksawery Borszcz – oskarżony, adw. Agnieszka Bzoma-Żebrowska – obrońca, adw. Robert Czarnota – pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej, adw. Magdalena Szutenberg – sędzia, adw. Monika Pomajda – prokurator, adw. Magdalena Wensierska – oskarżycielka posiłkowa, adw. Barbara Ejsmont – świadek, adw. Ila Knapczyk – świadek, Zuzanna Wróblewska – świadek. Dziękujemy wszystkim za niezwykłe zaangażowanie, profesjonalizm i otwartość. To była znakomita lekcja praktycznego zastosowania prawa i inspirująca okazja do rozmowy o trudnych, ale ważnych społecznie tematach.

Po zakończeniu części wykładowej i panelowej w Auli, Członkowie Komisji Edukacji Prawnej zaprosili Uczniów i Studentów do udziału w bogatej ofercie warsztatów praktycznych. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszyły się symulacje rozpraw oraz warsztaty z pisania pism procesowych – zajęcia, które pozwoliły uczestnikom wcielić się w rolę prawnika i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Dzięki tym spotkaniom teoria spotkała się z praktyką, a młodzież mogła przekonać się, jak wygląda praca z prawem „od środka”.

To był dzień pełen inspiracji, wartościowych rozmów i praktycznych doświadczeń. Z ogromną radością obserwowaliśmy zaangażowanie młodzieży, ich ciekawość i otwartość na świat prawa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i organizatorom za stworzenie wyjątkowej atmosfery i wspólne budowanie przestrzeni do rozmowy o zawodzie adwokata, edukacji prawnej i odpowiedzialności obywatelskiej.

Już dziś zapraszamy na kolejny Dzień Adwokata – do zobaczenia za rok!

Adw. Małgorzata Głódkowska
Przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej
przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku

Kategoria: Komisja Edukacji Prawnej 2021 

Kalendarz

<

lipiec 2025

>
PN WT ŚR CZW PT SB ND
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Kliknij datę, aby zobaczyć szczegóły