Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem to akcja zapoczątkowana w 2000 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonym przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. O ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Co roku każdy zainteresowany może zgłosić się po bezpłatną pomoc, w tym pomoc prawną. Dyżury specjalistów mają charakter interdyscyplinarny. Ich interdyscyplinarność polega na tym, że informacji udzielają będą adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji oraz kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą podczas akcji uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną.

Pomorska Izba Adwokacka co roku uczestniczy w organizacji Tygodnia Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.W ramach TPPP adwokaci i aplikanci adwokaccy udzielają bezpłatnych porad prawnych.