Sprawozdanie z X edycji Elbląskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dziekana ORA Gdańsk

Aktualność

X Edycja Elbląskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku 

27 listopada 2021 r. w elbląskiej Hali Sportowo-Widowiskowej, po rocznej absencji wywołanej pandemią koronawirusa, odbyła się jubileuszowa - dziesiąta - edycja Elbląskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku.

 Do tegorocznej edycji turnieju przystąpiło 10 drużyn, które zostały podzielone na dwie pięciozespołowe grupy.
Do grupy A trafiły: ORA Gdańsk, ORA Warszawa, Gramy Bydgoszcz, OIRP Gdańsk i Temida Elbląg,
zaś do grupy B: OIRP Toruń, Nike Warszawa, Ius United, ORA Łódź oraz KPIA Toruń.
Tradycyjnie – przed losowaniem rozstawiono dwie najlepsze drużyny z  poprzedniej - IX edycji turnieju (Temida Elbląg oraz ORA Łódź). 

            Zanim przystąpiono do losowania i sportowej rywalizacji, uroczystego otwarcia turnieju dokonali wspólnie Prezydent Miasta Elbląg – Witold Wróblewski, Wicedziekan ORA w Gdańsku – Adw. Marcin Derlacz oraz  Prezes Sądu Dyscyplinarnego Pomorskiej Izby Adwokackiej i jednocześnie organizator turnieju - Adw. Dariusz Olszak. Wicedziekan, reprezentujący tego dnia Dziekana ORA w Gdańśku – Adw. Bartosza Golejewskiego – przed oficjalnym otwarciem turnieju wręczył okolicznościowe adresy wieloletnim opiekunom turnieju – Panu Prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu oraz dyrektorowi Hali Widowiskowo-Sportowej w Elblągu – Panu Andrzejowi Bugajnemu.

W ramach rozgrywek grupowych rywalizowano systemem każdy z każdym, by wyłonić po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, które awansowały do fazy pucharowej. W całym turnieju rozegrano łącznie 24. mecze, w którym padło 91 bramek, co daje średnią niemal 4. bramek na każdy pojedynek. 

Zmagania w grupie A w świetnym stylu rozpoczęła ORA Warszawa, która pewnie pokonała adwokatów z Gdańska 3:1. Jednak w kolejnych meczach stołeczna drużyna schodziła z parkietu pokonana (0:1 z Bydgoszczą, 0:1 z OIRP Gdańsk oraz 0:3 z Temidą). Podobnie wyglądała sytuacja ORA Gdańsk, która zdołała jeszcze zwyciężyć z Bydgoszczą 3:0, ale uległa w stosunku 4:2 w starciu z OIRP Gdańsk oraz 6:1 z Temidą Elbląg. Najciekawszy pojedynek w tej grupie stoczyły drużyny Temidy oraz Gramy Bydgoszcz (2:2). Choć kibicom mogło podobać się także spotkanie, w którym gospodarze nieznacznie bo zaledwie 1:0 pokonali OIRP Gdańsk. Ostatecznie pierwsze miejsce w grupie A zajęła drużyna Temidy Elbląg (10 pkt.), a drugie miejsce OIRP Gdańsk ( 9 pkt.). Kolejne lokaty zajmowały drużyny Gramy Bydgoszcz (4 pkt.), ORA Warszawa (3 pkt.) oraz ORA Gdańsk (3 pkt.).

Rywalizacja w grupie B została w pełni zdominowana przez OIRP Toruń, która w tej fazie turnieju wygrała wszystkie swoje mecze. Szczególnie zacięte było spotkanie z Ius United. Gdy wszyscy sądzili, że mecz zakończy się bezbramkowym remisem, w ostatniej akcji radcowie z Grodu Kopernika składną akcją rozmontowali obronę rywala, a ich zawodnik ofiarnym wślizgiem zdołał niemal wcisnąć piłkę do niestrzeżonej już bramki Ius United, czyniąc to równo z końcową syreną. Ku zaskoczeniu wszystkich turniej nie najlepiej rozpoczęli finaliści poprzedniej edycji turnieju – ORA Łódź. Najpierw tylko zremisowali 2:2 z IUS United, a potem ulegli 2:3 Nike Warszawa. Ostatecznie łodzianie przekreślili swoje szanse na awans do fazy pucharowej ulegając 2:4 OIRP Toruń, a wysokie (5:0) zwycięstwo w ich ostatnim meczu z KPIA Toruń choć okazałe, to na niewiele się zdało. Turnieju do udanych nie zaliczą z pewnością także adwokaci z Torunia, którzy w każdym meczu schodzili z parkietu pokonani. O drugie miejsce w grupie premiowane awansem do półfinału walczyły zatem Nike Warszawa i Ius United. Los sprawił, że drużyny te spotkały się w ostatnim meczu fazy grupowej całego turnieju. W nieco lepszej sytuacji byli prawnicy ze stolicy, bowiem do awansu wystarczał im remis. Ius United jednak nie zdeprymowała ta okoliczność, bo pewnie i w dobrym stylu pokonali rywali w stosunku 3:1.

Pierwszy mecz półfinałowy to pojedynek radców z Gdańska oraz Torunia. Gra toczyła się pod dyktando tych drugich, którzy od pierwszej minuty konsekwentnie napierali na bramkę rywala. Gdańszczanie skupiali się głownie na defensywie, ograniczając swoje akcje ofensywne do sporadycznych kontr. Liczne ataki w końcu przyniosły rezultat i torunianie  zdołali wyjść na prowadzenie. Ten gol nieco pobudził ich rywali, którzy zaczęli dłużej utrzymywać się przy piłce i częściej konstruować ataki pozycyjne. Dzięki jednej z takich akcji i dobremu uderzeniu z dystansu zdołali wyrównać jeszcze w pierwszej połowie. W drugiej połowie warunki gry ponownie dyktowali torunianie, co ponownie pozwoliło im w końcowej fazie meczu wyjść na jednobramkowe prowadzenie. Jednak i tym razem ich radość nie trwała długo. Gdańszczanie natychmiast rzucili się do odrabiania strat i swój cel osiągnęli na niespełna 2 minuty przed końcem spotkania. W ostatnich 90 sekundach gry zawodnicy z Torunia wypracowali sobie jeszcze co najmniej 3 dogodne sytuacje do strzelenia bramki, ale razili nieskutecznością. Szczególnie spektakularnie wyglądała ostatnia akcja spotkania, gdzie kilkoma szybkimi podaniami zdołali doprowadzić do sytuacji, w której ich zawodnik miał przed sobą pustą bramkę, lecz jego strzał zamiast w siatce wylądował na poprzeczce. O tym kto awansuje do finału rozstrzygnąć musiały rzuty karne. Te bezbłędnie wykonywali gdańszczanie, podczas gdy torunianie zdołali tylko raz pokonać gdańskiego bramkarza. Ostateczny wynik 3:1 po rzutach karnych.

Drugi półfinał nie był już tak widowiskowy. Elbląska Temida prowadziła grę i stworzyła sobie więcej sytuacji podbramkowych, ale ich ataki albo były dobrze rozbijane przez defensywę Ius United, albo na ich drodze stawał golkiper lub obramowanie strzeżonej przez niego bramki. Po jednej z zespołowych akcji gospodarze zdołali wyjść na prowadzenie. Ius United jednak nie odpuszczał i jeszcze przed przerwą dzięki silnemu uderzeniu swojego kapitana, z własnej połowy, zdołali wyrównać, bowiem piłka po drodze odbiła się od jednego z obrońców skutecznie utrudniając interwencję bramkarzowi. Druga połowa była bardziej wyrównana. Obie drużyny już mocno odczuwały trudy całego turnieju i grały mocno zachowawczo. W pewnym momencie gospodarze podjęli jednak ryzyko i ruszyli na rywala wysokim pressingiem, gdy przy piłce znajdował bramkarz Ius United. Ten manewr okazał się skuteczny bowiem próbujący wybić piłkę ze swojego pola karnego golkiper uczynił to na tyle niefortunnie, że nabił piłką atakującego go przeciwnika, a odbita piłka wtoczyła się do pustej bramki. Więcej goli w tym spotkaniu nie padło.

Tym samym, w meczu o trzecie miejsce stanęły naprzeciw siebie OIRP Toruń i IUS United. Podobnie jak w fazie grupowej stoczyli bardzo wyrównany pojedynek, w którym trudno było wskazać stronę zdecydowanie przeważającą, choć piłka gościła częściej w okolicach pola karnego gdańszczan. Gdy na około minutę przed końcem spotkania na tablicy wyników widniał rezultat 1:1, kibice zaczęli zacierać ręce na myśl o kolejnej emocjonującej serii rzutów karnych. Wówczas sprawy w swoje ręce wziął kapitan toruńskich radców prawnych, który efektownym zwodem minął jednego rywala, a następnie silnym, precyzyjnym strzałem zza pola karnego pod poprzeczkę dał prowadzenie i ostatecznie zwycięstwo 2:1 swojej drużynie.

W wielkim finale, wystąpili gospodarze, którzy liczyli na trzeci z rzędu tytuł mistrzowski, a plany te zamierzali im popsuć reprezentanci OIRP Gdańsk, dla których był to pierwszy finał w elbląskich turniejach. Pierwsza połowa spotkania była wyrównana. Częściej atakowała Temida, jednak dobrze zorganizowani i twardo grający w obronie radcowie nie pozwalali na stworzenie dogodnych sytuacji. Więcej działo się w drugiej połowie. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze, którzy lepiej odnaleźli się w podbramkowym zamieszaniu i z bliska pokonali świetnie spisującego się tego dnia bramkarza rywali. Gdańszczanie szukali swojej szansy na strzelenie bramki wyrównującej, jednak nie mogli sforsować dobrze funkcjonującej elbląskiej obrony. Najbliżej osiągnięcia swojego celu byli wówczas, gdy w pozornie niegroźnych sytuacjach zawodnicy Temidy popełniali niewymuszone błędy przy wyprowadzaniu piłki, ale albo brakowało im celności, albo na posterunku był bramkarz gospodarzy. Na 90 sekund przed końcem radcowie mieli rzut wolny, który zdołali zamienić na bramkę wykorzystując przy tym błąd w kryciu rywali. Więcej goli nie oglądaliśmy i tym samym o tytule mistrzowskim musiały zadecydować rzuty karne. W tych górą okazali się przyjezdni. Wykonali pewnie wszystkie z trzech prób. Elblążanie pomylili się raz – w pierwszej próbie strzał ich zawodnika bramkarz z Gdańska zdołał sparować na poprzeczkę, ta następnie odbiła się od słupka i powoli przetoczyła niemal po całej długości linii bramkowej jednak nie przekroczyła jej, co jednoznacznie orzekł bardzo dobrze widzący całą sytuację i świetnie ustawiony arbiter. Gospodarze musieli zadowolić się srebrem, a mistrzami jubileuszowej – X edycji Elbląskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku została reprezentacja OIRP Gdańsk.

Na zakończenie turnieju puchary dla trzech najlepszych drużyn w imieniu Prezydenta Miasta Elbląg wręczył Dyrektor Departamentu Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Elblągu Arkadiusz Kolpert. Pucharami i upominkami ufundowanymi przez Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku nagrodzone zostały wszystkie rywalizujące drużyny, a każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal okolicznościowy. Wzorem lat ubiegłych wybrano wyróżniających się w turnieju zawodników, którym wręczono nagrody indywidualne. Wśród bramkarzy nagrodzony został radca prawny Marek Woźniak (OIRP Gdańsk), który w trakcie całego turnieju został pokonany zaledwie 6 razy. Królem strzelców, z  sześcioma trafieniami na koncie, został radca prawny Mateusz Grzelak z OIRP Toruń, natomiast najlepszym zawodnikiem turnieju uznano adwokata Wojciecha Borkowskiego z Pomorskiej Izby Adwokackiej, który podczas tego turnieju reprezentował barwy macierzystej drużyny tj. Temidy Elbląg.

            Jubileuszowa – dziesiąta -  edycja zawodów pokazała, że elbląskie turnieje o Puchar Dziekana ORA w Gdańsku, to uznana i ceniona marka na piłkarskiej prawniczej mapie kraju. Spotkanie kolejny raz było doskonałą okazją do integracji środowiska prawniczego w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji na wysokim poziomie. Nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że to nie ostatni okrągły jubileusz tego Turnieju.

Opracował: Wojciech Borkowski

Końcowa klasyfikacja: 

1. OIRP Gdańsk
2. Temida Elbląg
3. OIRP Toruń
4. IUS United
5. Nike Warszawa
6. ORA Łódź
7. Gramy Bydgoszcz
8. ORA Warszawa
9. ORA Gdańsk
10. KPIA Toruń

Kategoria: Integracja  Aplikanci  ORA  Komisja Sportu 2021