Sprawozdanie z Psychologicznych Warsztatów Filmowych - TERMINARZ NA 2024 ROK

Aktualność

Szanowni Koleżanki i Koledzy!

Z początkiem stycznia 2024 r. w ramach zadań Komisji Współpracy Zagranicznej i Praw Człowieka działającej przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku uruchomiony został program wsparcia psychologicznego dla adwokatów ‘Adwokat to też człowiek”.

Projekt jest odpowiedzią na nasze potrzeby w związku ze stresem generowanym przez prowadzenie spraw zawodowych i niejednokrotnie koniecznością mierzenia się z różnorakimi problemami życiowymi naszych klientów. Zwłaszcza te ostatnie często wykraczają poza sferę wiedzy i doświadczenia prawniczego. Stąd pomysł na dokonanie fuzji dwóch dziedzin wiedzy i praktyki: prawa i psychologii w formie warsztatów filmowych. Drugim filarem projektu jest indywidualne wspieranie adwokatów naszej Izby poprzez zorganizowanie indywidualnych konsultacji psychologicznych z zachowaniem pełnego poszanowania prywatności.

Liczne analizy, rozmowy wśród członków naszej Izby, jak również pozytywne wzorce innych korporacji zawodowych (np. lekarskiej) zaowocowały podpisaniem w grudniu 2023 r. dwóch umów z Instytutem Psychoterapii i Psychotraumatologii Triada z siedzibą w Gdańsku na „zaopatrzenie”w profesjonalną pomoc psychologiczną rzeczonych pomysłów – warsztatów filmowych i konsultacji indywidualnych.

Pierwsza z umów dotyczy umożliwienia adwokatom odbywania indywidualnych konsultacji psychologicznych w wymiarze dwa razy w miesiącu po dwie godziny. Z pomocy może skorzystać każdy adwokat wpisany na listę Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku w wymiarze do 4 godzin konsultacji na jedną osobę. Konsultacje odbywają się w godzinach popołudniowych (czwartki i przedpołudniowych (poniedziałki), w siedzibie ORA przy ul. Chlebnickiej w Gdańsku lub w siedzibie Instytutu Triada przy ul. Józefa Wassowskiego 12 lok. 30 w Gdańsku Wrzeszczu. Pomocy psychologicznej udzielają dwie doświadczone terapeutki, które przekazały bezpośrednio do siebie kontakt w celu bezpośredniego umawiania spotkań. Obwiązuje zasada kolejności zgłoszeń, w związku z czym rekomendujemy zapisywanie się z wyprzedzeniem. Przy okazji niniejszego podsumowania jeszcze raz podajemy kontakt do psychologów (uprzednio został udostępniony na portalach PIA i FB i w bezpośredniej korespondencji do adwokatów członków PIA): mgr Kinga Słowińska (poniedziałki) tel. + 48 518 323 823 oraz mgr Agnieszka Dobosz (czwartki) tel. + 48 509 460 254.

Druga z podpisanych umów dotyczy opracowania i przeprowadzenia cyklu 10 warsztatów filmowych w bieżącym 2024 roku o tematyce psychologiczno-prawniczej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i wyzwań zawodu adwokata. Koncepcja tych warsztatów - nieco bardziej relaksacyjna i tym samym integrująca - obejmuje „mikroedukację” psychologiczną w obszarze konkretnego problemu narzuconego tematyką filmu. Celem tej formuły jest dotarcie do jak największej grupy Koleżanek i Kolegów. Moderatorka warsztatów, psycholog Dorota Modrzyńska, dyrektorka Instytutu Psychoterapii i Psychotraumatologii Triada (certyfikowana psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, psychotraumatolog, biegła sądowa ad hoc), mająca szerokie doświadczenie w zakresie organizowania warsztatów filmowych, tym razem na naszą prośbę dokonała wyboru 10 filmów specjalnie dla adwokatów – jako pomocnych i inspirujących z psychologicznego i prawniczego punktu widzenia. Założeniem tego projektu jest poszerzenie świadomości członków naszej Izby w zakresie znaczenia i celowości terapii, rodzajów i nurtów terapeutycznych, sposobów radzenia sobie w trudnych psychologicznie sytuacjach oraz pozyskania informacji o tym, jak i gdzie szukać profesjonalnego wsparcia. Warsztaty odbywają się raz w miesiącu (poza miesiącami lipcem i sierpniem) w przytulnym lokalu Instytutu Triada w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Józefa Wassowskiego 12 lok. 30 A przy herbacie, kawie i małych przekąskach.

Warsztaty filmowe moderowane przez psycholog Dorotę Modrzyńską – poprzez dobór filmów – stanowią asumpt do spontanicznej wymiany myśli, opinii i doświadczeń. Przyjazna atmosfera i formuła dyskusji sprzyja chęci dzielenia się, prowokuje do szukania rozwiązań wspólnie. Przeprowadzone dotąd dwie sesje warsztatów filmowych w styczniu i lutym pokazały, jak potrzebne i ważne dla nas jest posiadanie bezpiecznego forum dzielenia się przeżyciami i emocjami przy profesjonalnej psychologicznej opiece.

Wśród proponowanych i zrealizowanych w miesiącach styczniu i lutym seansów filmowych znalazły się takie tytuły, jak współczesny obraz „Historia małżeńska” w reż. Noam Baumbach z 2019 r. oraz ponadczasowy film „12 gniewnych ludzi” w reż. Sidney Lumet z 1957 r..

Na załączonych fotografiach przedstawiamy foto - relację z pierwszego spotkania, na którym oglądaliśmy, a następnie dyskutowaliśmy nad „Historią małżeńską” Noama Baumbacha z 2019 r. Film ten opowiada o historii małżeństwa Nico (w tej roli Scarlet Johansson) i Charliego (Adam Driver) z 10 letnim stażem w momencie jego rozpadu. Pozornie wydaje się, że przyczyną problemów małżeńskich jest konflikt interesów – karier obojga małżonków. Ale czy tylko? Próba sformalizowania rozpadu małżeństwa oznacza dla dwojga konfrontację ze światem prawniczym. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie - na podstawie analizy postaw niedojrzałych emocjonalnie bohaterów filmu - czy i na ile interwencja zewnętrzna prawników i psychologa faktycznie może pomóc czy raczej zaszkodzić i ostatecznie doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak wobec ułomności natury ludzkiej i obiektywnie trudnych sytuacji można skutecznie wspomagać poprzez zewnętrzne interwencje prawne i psychologiczne, tzn. w jaki sposób i na ile prawnicy mogą angażować się w podejmowanie życiowych decyzji przez swoich klientów? Czy klienci zawsze wybiorą prawnika, który faktycznie jest rzetelnym pełnomocnikiem, czy raczej o wyborze decydują cechy, kojarzące się /świadczące o skuteczności prawnika? Na ile zachowanie prawników „filmowych” było z naszego punktu widzenia etyczne? Czy rozwiązanie problemu jest dla wszystkich satysfakcjonujące, czy też odbiega od stereotypu „happy-endu’? Powyższe pytania sprowokowały nas do fascynującej rozmowy o naturze ludzkiej oraz granicach ingerencji zewnętrznej prawników, psychologów, rodziny. Interesującym podsumowaniem pierwszej sesji filmowej jest to, że ostateczne wnioski uczestników były dość zgodne, a przy tym wzbogaciły każdego uczestnika warsztatów o inne punkty widzenia.

Za nami również drugie warsztaty filmowe z projekcją ponadczasowego obrazu „12 gniewnych ludzi” z roku 1957 r. w reż. Sidney Lumet. Silny przekaz psychologiczny filmu przekuliśmy w emocjonującą dyskusję o zarządzaniu treściami podświadomymi innych ludzi poprzez techniki prawne i w ogóle techniki prowadzenia rozmowy – które mają doprowadzić do zasiewania wątpliwości. Autor filmu przeciwstawił temu tendencję do uproszczonego myślenia oraz obciążenie procesu dokonywania ocen i wyborów poprzez własne ograniczenia, uprzedzenia, wychowanie, środowisko, priorytety, wdrukowane wzorce zachowań. Dokonaliśmy wnikliwej analizy motywacji każdego z przysięgłych, a co więcej i ciekawiej z psychologicznego punktu widzenia - „ułożyliśmy” etapy podsuwania kolejnej „kategorii” wątpliwości dopasowanych niejako do możliwości poznawczych i intelektualno – kulturowych kolejnych przysięgłych. Konfrontacja faktu z logiką – z wyabstrahowaniem od „wrażenia” i emocji – doprowadziła do diametralnej zmiany oceny, a w przypadku niektórych przysięgłych można przypuszczać, że nawet do zmiany postaw życiowych integrujących w sobie doświadczenie, wykształcenie, wychowanie, poza ramy których trudno uwolnić racjonalne zobiektywizowane myślenie. Optymistyczne jest to, że analiza dowodów i rozbicie stereotypów poznawczych z sytuacji 1 do 11, zmienia układ głosowania do 12 do 12 za uniewinnieniem oskarżonego w tak zróżnicowanym gronie 12 przysięgłych „gniewnych ludzi”. Do takich i wielu innych wniosków zainspirował nas jeden film! Mikroedukacje psychologiczne prowadzone po projekcji filmu pomogły zrozumieć nam uwarunkowania – wynikające również z różnicy płci - uproszczonego myślenia, mechanizmy odpowiedzialności zbiorowej i cechy lidera grupy, pozwalające na uruchomienie w grupie świadomego myślenia i zahamowanie niekonstruktywnych zachowań.

Cieszymy się, że projekt cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Sami organizatorzy z niecierpliwością oczekują kolejnych projekcji filmowych prowokujących - jak dotąd – do żywiołowych i fascynujących dyskusji!

Bardzo serdecznie zachęcamy Państwa do zarezerwowania sobie terminów i obecności na kolejnych seansach, które odbywać się będą w czwartki o godzinie 18.00. Zaplanowane terminy do końca roku 2024 są następujące:
4 kwietnia
(z uwagi na okres Świąt Wielkanocnych termin marcowy został przesunięty na 4 kwietnia),
25 kwietnia
23 maja
20 czerwca
26 września
24 października
21 listopada
oraz 2 grudnia

Harmonogram Warsztatów wraz z tytułami filmów znajdziecie Państwo w załączeniu (link pod zdjęciami).

Serdecznie zapraszamy !

Adw. Aldona Brandt
Adw. Elżbieta Bansleben
Fot. Piotr Witman

Adw. Małgorzata Głódkowska

Kategoria: Aplikanci  ORA  Komisja ds. współpracy zagranicznej 2021