Psychologiczne Warsztaty Filmowe - ,,Płonące łóżko"

Wydarzenie

Miejsce: Instytut Psychoterapii i Psychotraumatologii TRIADA w Gdańsku przy ul. Wasowskiego 12 lok. 30 A (III piętro)
Kiedy: 2024-05-23 - 2024-05-23

Szanowni Koleżanki i Koledzy!

W imieniu Komisji Współpracy Zagranicznej i Praw Człowieka zapraszamy na kolejny film w ramach Psychologicznych Warsztatów Filmowych dla Adwokatów i Aplikantów Adwokackich w ramach projektu: „Adwokat to też Człowiek”.

Warsztaty odbędą się w czwartek 23 maja 2024 r. o godz. 18.00 w sali wykładowej Instytutu Psychoterapii i Psychotraumatologii TRIADA w Gdańsku przy ul. Wasowskiego 12 lok. 30 A (III piętro).

Tym razem zajmiemy się problematyką zjawiska przemocy domowej i jego konsekwencji w sferze prawnej, psychologicznej i społecznej. Zaprezentowany zostanie film z 1984 r. „Płonące łóżko” w reż. Roberta Greenwald. Film przedstawia prawdziwą historię wykorzystywanej kobiety. Od jej procesu rozpoczęła się reforma prawa oraz systemu działania pomocy społecznej wobec osób doświadczających przemocy w Stanach Zjednoczonych. Jej historia stała się też inspiracją dla powstania ruchów wsparcia dla ofiar przemocy. 

 W 1977 r. Francine Hughes (w tej roli wystąpiła Farrah Fawcett) została oskarżona o podpalenie swojego męża, z którego strony doświadczała wieloletniej przemocy. Wrażliwy adwokat stopniowo pomaga jej odnaleźć narrację dla samej siebie i przygotowuje do procesu, którego przebieg jak i uwieńczenie może okazać się zaskakujące i dyskusyjne.

Warsztaty obejmują projekcję filmu i dyskusję uzupełnioną o krótkie mikro edukacje psychologiczne na temat zjawiska przemocy domowej i systemu pomocy dla osób doświadczających jej. Spróbujemy ustalić modelowe zachowania czy cechy powodujące „wejście” i trwanie w roli ofiary. Omówimy postawy osób otaczających głównych bohaterów. Zastanowimy się również nad orzeczonym w prawie wyrokiem.

Przewidziane są również drobne przekąski i napoje.

Zapraszamy serdecznie!

Komisja ds. Współpracy Zagranicznej i Praw Człowieka
przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku

 

Adw. Małgorzata Głódkowska

Kategoria: Aplikanci  ORA  Komisja ds. współpracy zagranicznej 2021