Pomorska Izba Adwokacka

Informacja - działalność Sądów

Aktualność

Szanowni Państwo,

Od 18 maja 2020 roku Sądy rozszerzyły swoją działalność. Niestety (lub „stety”)  jeżeli poprzednio zasady we wszystkich Sądach były mniej więcej identyczne i zarządzenia Prezesów były mniej więcej takie same (co prawda – sprowadzały się do wskazania i przedłużania dat końcowych zamknięcia – poza sprawami pilnymi – instytucji) – obecnie każdy Sąd działa według innych zasad. I tak – część Sądów Rejonowych przedłużyła brak rozpraw (poza pilnymi) do 31 maja (np. oba sądy rejonowe w Gdańsku, SR Gdynia, SR Wejherowo); Sąd Okręgowy w Gdańsku i Sąd Apelacyjny takiego przedłużenia nie ogłosiły. Powoduje to dla każdego adwokata i aplikanta adwokackiego – niestety – konieczność sprawdzania na stronach internetowych zasad funkcjonowania każdego Sądu.

Nawet jednak te Sądy, w których „normalne” rozprawy się jeszcze nie odbywają – „otworzyły” Biura Obsługi Interesanta, czytelnie. Tu jednak również daty „otwarcia” się nie pokrywają – np. w SR Gdańsk-Południe BOI funkcjonuje od 18.05,w SR Wejherowo – czytelnia zacznie działalność od 25.05. Podobnie więc trzeba sprawdzać na stronach każdego Sądu zarządzenia jego Prezesa – w których kwestie te są dokładnie określone.

Można – we wszystkich Sądach – zauważyć pewne prawidłowości, z najważniejszych są to:

‒       nie każdy może wchodzić do budynku Sądów – ale tylko ten, który może udokumentować taką potrzebę. Nie musi to być – jak mamy nadzieję – wydruk, ale konieczne będzie np. okazanie w telefonu potwierdzenia umówienia wizyty w czytelni, zawiadomienia o rozprawie itp. Ochrona ma mieć przy sobie wokandy (np. w gmachu w Gdańsku będzie to pewnie wiele kartek) – trzeba być więc przygotowanym na konieczność poświęcenia pewnej ilości czasu na owo wytłumaczenie powodu wejścia do budynku. Dopiero w praktyce okaże się, jak zda to egzamin

‒       z powyższym – koliduje wspólna w zasadzie dla wszystkich sądów zasada możliwości wejścia do gmachu nie wcześniej nić 10 minut przed wyznaczonym terminem rozprawy/posiedzenia. Nie wiemy niestety – ile będzie trwałą weryfikacja konieczności wizyty w sądzie….

‒       stół sędziowski będzie oddzielony szybą plexi; pozostałe miejsca (stron, pełnomocników, publiczności) – mimo zwrócenia się z taką prośbą – takich osłon mieć nie będą. We wszystkich zarządzeniach pojawia się konieczność stosowania indywidualnych środków ochrony. Prosimy o tym pamiętać – nie wiadomo, czy będzie możliwość zaopatrzenia się w te środki w sądzie. Z obecnej  praktyki (spraw pilnych) możemy już wywnioskować, że np. w kwestii noszenia maseczek sędziowie zwalniają z takiego obowiązku w razie odpowiednich warunków (dużej odległości) – ale zależy to zarówno od Sali, jak i od sędziego. Prosimy – w razie jakiś trudności – nie wahać się występować z odpowiednimi wnioskami do sądu (np. – przerwę z powodu trudności w korzystaniu z maseczki itp.). Również praktyka zweryfikuje zapewne wszystkie zasady

Zwracamy się z prośbą o wszelkie możliwe sugestie – najlepiej na mail komisjawspolpracy@adwokatura.gdansk.pl – mogące usprawnić naszą pracę. Z wszystkimi sugestiami się zapoznamy i będziemy starali się je przekazać władzom Sądów. Również w wypadku nieprawidłowości – prosimy o sygnały.

 

Adw Janusz Masiak, Komisja Współpracy z Organami Wymiaru Sprawiedliwości

Kategoria: ORA 

Kalendarz

<

lipiec 2020

>
PN WT ŚR CZW PT SB ND
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Kliknij datę, aby zobaczyć szczegóły