IX Edycja Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dziekana ORA

Aktualność

            W dniu 16 listopada 2019 r odbyła się kolejna - dziewiąta - edycja Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dziekana ORA w Gdańsku. Podobnie jak w latach poprzednich zawody zostały zorganizowane w Hali Sportowo – Widowiskowej w Elblągu.  Do tegorocznej edycji turnieju przystąpiło 9 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy:  A, w której rywalizowało 5 zespołów (ORA Warszawa, , OIRP Toruń, Gramy Bydgoszcz, Ius United Gdańsk, ORA Gdańsk.) oraz czterozespołową grupę B (Nike Warszawa, ORA Łódź, OIRP Gdańsk, Temida Elbląg). Tradycyjnie – przed losowaniem rozstawiono dwie najlepsze drużyny z  poprzedniej - VIII edycji turnieju (Temida Elbląg oraz Gramy Bydgoszcz). W ramach rozgrywek grupowych rywalizowano systemem każdy z każdym. Następnie, po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do fazy pucharowej.

            Zanim jednak przystąpiono do sportowej rywalizacji, uroczystego otwarcia turnieju dokonali wspólnie Prezydent Miasta Elbląg – Witold Wróblewski, Prezes Sądu Dyscyplinarnego Pomorskiej Izby Adwokackiej i jednocześnie organizator turnieju - Adw. Dariusz Olszak oraz Rzecznik Dyscyplinarny Pomorskiej Izby Adwokackiej - Adw. Bartosz Golejewski reprezentujący tego dnia Dziekana Pomorskiej Izby Adwokackiej Dariusza Strzeleckiego.

            W całym turnieju rozegrano łącznie 20. meczów, w którym padło 68 bramek. Rozgrywki grupowe były wyjątkowo wyrównane. Na 16 meczów, aż sześć z nich kończyło się remisem, zaś wszystkie zwycięstwa, z wyjątkiem jednego meczu (Nike Warszawa –Temida Elbląg 0:2) kończyły się zaledwie różnicą jednej bramki. Emocji jednak nie brakowało. Wystarczy wspomnieć o meczach między Bydgoszczą a ORA Gdańsk (3:3) lub Bydgoszczą a Ius United (4:4).

W grupie A z największym animuszem w turniej weszła drużyna ORA Warszawa, która wygrała swoje pierwsze 3 mecze (z ORA Gdańsk 2:1, Gramy Bydgoszcz 2:1 oraz Ius United 3:2) i jako pierwsza zagwarantowała sobie awans do półfinału, remisując na koniec 1:1 z Toruniem. Z drugiego miejsca do fazy pucharowej awansowała drużyna ORA Gdańsk, która zwyciężyła  Ius Gdańsk (2:1), OIRP Toruń (3:2) oraz zremisowała z Gramy Bydgoszcz (1:1).

W grupie B rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta.  Dwa pierwsze mecze w tej grupie kończyły się remisami (OIRP Gdańsk – Nike Warszawa 0:0 oraz Temida Elbląg ORA Łódź 2-2). To sprawiło, że każda z drużyn przed swoim ostatnim meczem, miała jeszcze szanse na awans. Ostatecznie pierwsze miejsce w grupie zajęli gospodarze (7 pkt.), a na drugim miejscu uplasowali się łodzianie (5 pkt.).

W pierwszym półfinale stanęli naprzeciw siebie adwokaci z Warszawy oraz Łodzi. Faworyzowana i znacznie bardziej utytułowana stołeczna drużyna nie była w stanie utrzymać wysokiej formy, którą prezentowała w fazie grupowej i, ku zaskoczeniu niektórych obserwatorów, uległa 2:0. W drugim półfinale Temida Elbląg podejmowała adwokatów z Gdańska. Po pierwszej połowie tablica wyników wskazywała bezbramkowy remis. Dopiero w drugiej części spotkania na dwubramkowe prowadzenie wysunęli się gospodarze. Za sprawą świetnej indywidualnej akcji adw. Macieja Syldatka gdańszczanie zdołali jeszcze zminimalizować straty do jednego trafienia, jednak ostateczne zdanie należało do Temidy. Bramkę na 3:-1 bezpośrednio z rzutu wolnego i równo z końcową syreną zdobył r. pr. Paweł Kozicki.

W meczu o brązowy medal mierzyły się zatem reprezentacje Okręgowych Rad Adwokackich z Warszawy i Gdańska.  Porażki odniesione w meczach półfinałowych zadziałały na obie drużyny w skrajnie różny sposób. Bardzo mobilizująco na gdańszczan i całkowicie deprymująco na ich rywali. W rezultacie padł wynik 5-1, a strzelecką formą nadal imponował Maciej Syldatk.

W wielkim finale gospodarze stanęli przed szansą obrony tytułu, jednak pokrzyżować te plany zamierzali reprezentanci ORA Łódź, który po raz pierwszy w tych rozgrywkach dotarli do finału. Dodatkowej pikanterii temu spotkaniu dodawał fakt, że drużyny te mierzyły się już w fazie grupowej, gdzie pomimo dwubramkowej przewagi jaką przyjezdni wypracowali w pierwszej połowie meczu, ostatecznie doszło do podziału punktów.

W początkowej fazie spotkania gra była bardzo wyrównana i trudno było wskazać stronę dominującą. Wydaje się jednak, że to gospodarze lepiej wyciągnęli wnioski z pierwszego meczu, gdyż potrafili rozbijać ataki rywali  z dala od swojej bramki uniemożliwiając im kreowanie groźnych sytuacji, jednocześnie groźnie kontrując. Jedna z takich kontr powiodła się i po strzale kapitana gospodarzy bramkarz przyjezdnych zdołał jeszcze sparować futsalówkę do boku, jednak na tyle niefortunnie, że ta spadła pod nogi zawodnika gospodarzy, który z łatwością skierował ją do pustej bramki i było 1:0. Bramka dodała wiatru w żagle Temidzie, która po kolejnej, bardzo dobrze rozegranej kontrze, ponownie umieściła piłkę w niemal pustej bramce łodzian i  podwyższyła wynik na 2:0. W drugiej połowie obraz gry nie zmienił się diametralnie. Gospodarze przede wszystkim skupili się na grze defensywnej i kontratakowali, zaś łódzcy adwokaci szukali gola, który dałby nadzieję na odwrócenie losów spotkania. Cel ten udało im się osiągnąć i zminimalizowali straty do jednej bramki po precyzyjnym i zaskakującym strzale z rzutu wolnego. W końcówce spotkania to jednak Temida zachowała więcej zimnej krwi i po składnej dwójkowej akcji podwyższyła prowadzenie. Wynik 3:1 utrzymał się do końca. Tym samym Temida Elbląg drugi raz z rzędu sięga po mistrzostwo. Srebro trafia w ręce łodzian, którzy dali jasny sygnał, że w kolejnych edycjach należy stawiać ich w gronie faworytów.

Na zakończenie turnieju puchary dla trzech najlepszych drużyn w imieniu Prezydenta Miasta Elbląga wręczył Dyrektor Departamentu Sportu i Rekreacji Arkadiusz Kolpert. Z ramienia Dziekana Pomorskiej Izby Adwokackiej pucharami i upominkami nagrodzono wszystkie uczestniczące drużyny oraz najlepszych piłkarzy. Wśród bramkarzy wyróżniony został zawodnik gospodarzy – Dawid Humla, który w trakcie całego turnieju został pokonany zaledwie 4 razy. Królem strzelców, z 7 siedmioma trafieniami na koncie, został adwokat Maciej Syldatk z ORA Gdańsk, natomiast najlepszym zawodnikiem turnieju uznano Piotra Modro z ORA Łódź.

            Tegoroczna edycja turnieju ponownie była świetną okazją do integracji środowiska prawniczego w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji. Pozostaje mieć nadzieję, że także w przyszłym roku uda się zorganizować jubileuszowy – X – turniej, co zbiegnie się z obchodami 75-lecia Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku.    

 

 

Klasyfikacja końcowa:

  1. Temida Elbląg
  2. ORA Łódź
  3. ORA Gdańsk
  4. ORA Warszawa
  5. Ius United Gdańsk
  6. Gramy Bydgoszcz
  7. OIRP Toruń
  8. Nike Warszawa
  9. OIRP Gdańsk

 

Najlepszy bramkarz: Dawid Humla (Temida Elbląg)         

Król strzelców: Maciej Syldatk (ORA Gdańsk)

Najlepszy zawodnik: Piotr Modro (ORA Łódź).

 

 

 

adw. Wojciech Borkowski

Kategoria: Komisja Sportu 2021 

Kalendarz

<

listopad 2022

>
PN WT ŚR CZW PT SB ND
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Kliknij datę, aby zobaczyć szczegóły