Pomorska Izba Adwokacka

Adwokat przydaje się w życiu

 Program edukacyjny Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku

 

Świadomość prawna Polaków wciąż jest niska. Można to zmienić zajęciami z podstaw prawa, takimi jak te w ramach programu „Adwokat przydaje się w życiu”.

Program Edukacyjny Pomorskiej Izby Adwokackiej „Adwokat przydaje się w życiu” (wcześniej: „Prawo przydaje się w życiu”) – obecnie realizowany w ramach działalności Komisji ds. Edukacji Prawnej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku został uruchomiony 17 listopada 2014 roku, kiedy to przeprowadzono pierwszą lekcję w II LO w Sopocie. W dniu 9 kwietnia 2015 roku w Klubie Seniorów „Motława” w Gdańsku ruszyły wykłady dla seniorów, które przekształciły się w Akcję Senior. Aktualnie zatem Program Edukacyjny Izby opiera się na dwóch filarach- Akcji Młodzież i Akcji Senior. Obecnie planowane jest uruchomienie także Akcji Nauczyciel oraz rozpoczęcie wydawania newslettera z przeznaczeniem dla środowisk biznesowych

Inspiracją do powstania Programu „Adwokat przydaje się w życiu” jest niska świadomość prawna wśród społeczeństwa, zarówno wśród uczniów, jak i wśród seniorów. Media codziennie donoszą o starszych osobach wykorzystywanych przez nieuczciwych kontrahentów, czy o młodzieży nieświadomej, że swoim zachowaniem wypełnia znamiona przestępstw.

Generalnym założeniem całego Programu jest pogłębianie świadomości prawnej społeczeństwa, w tym upowszechnianie korzystania z usług adwokata.

Celem zajęć prowadzonych w ramach Akcji Senior jest podniesienie świadomości prawnej w tej grupie wiekowej, przeciwdziałanie wykluczeniu prawno-społecznemu osób starszych, jak również przekazanie seniorom, że poznanie oraz właściwe zrozumienie praw oraz obowiązków, jakie wynikają z przepisów prawa, jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Jednocześnie celem szkoleń jest wskazanie seniorom, na czym polega rola adwokata, w czym adwokat może pomóc i kiedy warto się do adwokata o tę pomoc zwrócić. Program szkoleń ma również wyczulić seniorów na nieuczciwe praktyki rynkowe, a nawet próby oszustw i wyłudzeń.

Zakres poruszanych zagadnień jest zawsze ustalany indywidualnie z daną grupą odbiorców, do których kierowane są szkolenia. Do najpopularniejszych należą warsztaty prowadzone pod hasłem: Senior jako pacjent, Senior w rodzinie, Senior jako konsument, a także Senior jako spadkodawca, Senior jako spadkobierca oraz Senior jako pokrzywdzony. Zawsze odbywa się kilka spotkań (średnio 3-6) z daną grupą seniorów, a każde dotyczy innej dziedziny prawa.  Szkolenia kierowane są z reguły do grup w pewien sposób zorganizowanych, np. w klubach seniora, bądź też do seniorów spotykających się w centrach aktywizacji osób starszych lub spędzających czas w dziennych domach opieki społecznej.

Gdy chodzi o Akcję Młodzież, postawiliśmy sobie za cel uzupełnienie wiedzy uczniów z zakresu prawa cywilnego (umowy), karnego (występki i wykroczenia), autorskiego (ochrona wizerunku, naruszenie praw autorskich) oraz przedstawić specyfikę zawodu adwokata.

Pomorska Izba Adwokacka w  ramach Akcji Młodzież przeprowadziła szkolenie z podstaw prawa dla młodzieży niesłyszącej i słabo słyszącej w wejherowskim ośrodku szkolno-wychowawczym z września 2015 roku. Planujemy rozwijać ten projekt w następnych latach. W ten sposób Program poszerzył swoje oddziaływanie także na osoby niepełnosprawne, które często nie są nawet świadome swoich praw w procesie, np. do tłumacza języka migowego.

Celem Akcji Nauczyciel jest natomiast badanie, w jaki sposób wyglądają lekcje z edukacji prawnej dla nauczycieli, tworzenie materiałów szkoleniowych dla nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a w przyszłości także szkolenie nauczycieli z podstawowych zagadnień prawnych, tak aby mogli oni utrwalać wiedzę przekazaną im przez adwokatów i aplikantów w ramach spotkań w Akcji Młodzież.

Program od samego początku ceniony jest przez uczestników. W wielu szkołach, w odpowiedzi na prośby ze strony kadry pedagogicznej, uczniów i rodziców, organizowane są dodatkowe cykle wykładowe.

Ponadto, w efekcie bardzo owocnej, dotychczasowej współpracy, Pomorska Izba Adwokacka objęła patronatem prawnym 21 Gimnazjum w Gdańsku oraz Szkołę Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Gdańsku, a także XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. W 21 Gimnazjum w Gdańsku, wespół z adwokatami z naszej Izby realizowana jest innowacja pedagogiczna- moduł prawny.

Środowisko seniorów także bardzo entuzjastycznie przyjęło Program, o czym świadczą żywiołowe dyskusje w trakcie spotkań oraz szerokie zainteresowanie kolejnymi szkoleniami.

Obecnie w Programie uczestniczy około 30 szkół z całego województwa pomorskiego. Wkrótce dołączą do nich także placówki oświatowe z Elbląga i okolic. W Akcję Senior zaangażowanych jest natomiast kilkanaście klubów seniora, klubów osiedlowych, domów pomocy oraz organizacji pozarządowych z obszaru województwa pomorskiego. Łącznie w ostatnim czasie w ramach Programu współpracujemy z ponad czterdziestoma placówkami.

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku z ogromną przyjemnością przyjęła wiadomość, że w dniu 9 października 2015 roku  Akcja Senior została wyróżniona przez Prezydenta Miasta Gdańska i Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku w prestiżowym konkursie „Aktywni Seniorzy 2015”, w związku z czym sama Izba została doceniona jako „Instytucja Przyjazna Seniorom 2015”.

Program Edukacyjny „Adwokat przydaje się w życiu” jest jednym z dwóch pierwszych tego typu programów w Polsce. Obecnie, dzięki poparciu Naczelnej Rady Adwokackiej „Adwokat przydaje się w życiu” jest realizowany także w innych Izbach Adwokackich, m.in. w Warszawie. Zainteresowanie Programem wyrażają także inne Izby.

Serdecznie zapraszamy także do śledzenia Programu na facebooku (@adwokatprzydajesiewzyciu) i twitterze (@adwprzydajesie).

Zorganizowane grupy seniorów oraz szkoły zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniach organizowanych w ramach Programu Edukacyjnego „Adwokat przydaje się w życiu”, proszone są o kontakt z koordynatorami poszczególnych akcji edukacyjnych:

  • Akcja Młodzież Gdańsk- adw. Małgorzata Głódkowska, e-mail: m.glodkowska@gmail.com, tel.: 883513924;
  • Akcja Młodzież Gdynia/Sopot: adw. dr Łukasz Kodłubański, e-mail: lukasz.kod@gmail.com, tel.: 730010840;
  • Akcja Młodzież- szkoły objęte patronatem edukacyjnym Izby- adw. Agnieszka Kapała-Sokalska, e-mail: a.kapala-sokalska@aks-adwokat.pl, tel.: 888438168 lub 58 5336942;
  • Akcja Młodzież, szkoły spoza Trójmiasta- apl. adw. Krystian Dzięgielewski, e-mail: krystian.dziegiel@gmail.com,  tel.: 785944019;
  • Akcja Senior- adw. Agnieszka Kapała-Sokalska, e-mail: a.kapala-sokalska@aks-adwokat.pl, tel.: 888438168 lub 58 5336942;
  • Akcja Nauczyciel – adw. Agnieszka Kapała-Sokalska, e-mail: a.kapala-sokalska@aks-adwokat.pl, tel.: 888438168 lub 58 5336942;
  • Akcja Przedsiębiorca- adw. Paweł Górski, e-mail: gorski@kagg.pl, tel.: 506298003

Kalendarz

<

październik 2021

>
PN WT ŚR CZW PT SB ND
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7

zamknij

Wydarzenia 07.10.2021

8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kliknij datę, aby zobaczyć szczegóły